Wsparcie finansowe w postaci kredytu na budowę hali produkcyjnej pozwala przedsiębiorcom wdrażać poszczególne plany inwestycyjne bez konieczności zgromadzenia własnych środków na pokrycie kosztów całkowitych takiej budowy. Gdy macie już Państwo teren pod rozpoczęcie prac budowlanych i planowane są dalsze działania, należy zapoznać się z propozycjami poszczególnych banków, aby określić szanse na otrzymanie kredytu i wybrać jeden lub kilka banków, do których złożony zostanie wniosek.
Wyłącznie kredyt inwestycyjny
Jedyną dostępną formą oferowaną przez banki w omawianej tutaj sytuacji, jest obecnie kredyt inwestycyjny. Proponowany wcześniej przez Bank Gospodarstwa Krajowego „kredyt na innowacje technologiczne”, czyli dotacja na spłatę części kredytu technologicznego w banku kredytującym, nie jest już dostępny, nabór wniosków zakończył się 5 stycznia 2021 r. i nie są planowane kolejne nabory.
Zadaniem przedsiębiorcy w związku z powyższym jest wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej, natomiast ze strony banków proponowane są liczne udogodnienia, spośród których warto zgłębić temat zastawów. Gdy firma ma w posiadaniu inne nieruchomości, środki ruchome czy działkę, na której można ustanowić hipotekę, staje się bardziej wiarygodnym inwestorem w kontekście szans na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej.
Istotne formalności przed wnioskowaniem o kredyt na budowę hali produkcyjnej
Z formalnego punktu widzenia warto zadbać o poszczególne kwestie jeszcze przed kontaktem z bankiem. Konieczne jest ustalenie:
- stanu prawnego działki – należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który określa, czy w danym miejscu można wznosić konkretne obiekty, budowle, konstrukcje;
- największej dopuszczalnej powierzchni hali – wytyczne takie ustalane są w oparciu o obowiązujące normy prawne z uwzględnieniem między innymi specyfiki danej działki, właściwości terenów przyległych;
- użyteczności aktualnej infrastruktury – na powodzenie inwestycji ma wpływ między innymi dogodny dojazd, czyli odpowiednio wyznaczone, utwardzone drogi dojazdowe, obecność parkingu lub możliwość jego utworzenia oraz ewentualne dodatkowe udogodnienia stworzone z myślą o przyszłych klientach, firmach spedycyjnych, pracownikach.
Po szczegółowe informacje należy zwrócić się do właściwego Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, tam również składa się wniosek o pozwolenie na budowę. Jest ono konieczne w przypadku obiektów przeznaczonych do długoletniego użytkowania (pozwolenie nie jest jest potrzebne jedynie do wzniesienia hali tymczasowej, na okres maksymalnie 180 dni).
Uzyskaniu pozwolenia służy skompletowanie dokumentów. Standardowo są to:
- projekt budowlany hali składający się z części opisowej oraz graficznej,
- potwierdzenie prawa do przeznaczenia danego gruntu na cele budowlane,
- wypis z ewidencji gruntów, kopia mapy ewidencyjnej, zaświadczenie z MPZP o przeznaczeni działki, a w przypadku braku MPZP – informacja o warunkach zabudowy
Już na tym etapie pomoże Państwu doradca biznesowy, którego wiedza dotyczy również poszczególnych inwestycji, nie tylko ich finansowania.
Dokumenty, które należy złożyć w banku, aby otrzymać kredyt na budowę hali
Finansowanie biznesu bazuje na szczegółowych, aktualnych informacjach dotyczących przedsiębiorcy czy firmy. Wśród licznych dokumentów oraz zaświadczeń, które należy przedłożyć bankowi, znajduje się dokumentacja finansowa (w tym deklaracje PIT, oświadczenia o uzyskanym przychodzie za poprzedni rok), wspomniane wyżej zgody Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. Należy również sporządzić i dołączyć biznesplan. Pobraniem numeru KRS, REGON, CEIDG zajmuje się sam bank.
Bank może zwrócić się do Państwa, gdy będzie potrzebować dokumentów dodatkowych, na przykład wyciągów z banku, w którym konto ma firma, specjalistycznych opinii o spłacanych zobowiązaniach finansowych, głównie o kredytach w innych bankach, gdy wierzytelności te są w trakcie spłacania. Wszystkie te kwestie warto omówić z doradcą finansowym.
Kredytowanie pod zastaw
Konieczne jest zabezpieczenie kredytu wkładem własnym, czyli wpłatą do banku kwoty stanowiącej zazwyczaj 20-30% wartości całej inwestycji, a dodatkowym zabezpieczeniem może być zastaw w formie:
- ustanowienia hipoteki na działce,
- innej nieruchomości będącej własnością firmy,
- zastawu rejestrowego, czyli środków ruchomych, jak pojazdy, maszyny, towary,
- poręczeń cywilnych właścicieli/wspólników/prezesa i udziałowca, które są wybierane przez kredytobiorców znacznie rzadziej niż inne zabezpieczenia, lecz również zwiększają szansę na otrzymanie wybranego wsparcia finansowego.
Poznając szczegółowe warunki umów kredytowych oraz możliwe ustępstwa ze strony banków, można przygotować się do procedur związanych z daną inwestycją i skrócić czas oczekiwania na decyzję banku o skredytowaniu tej inwestycji.
Współczesne kredyty na budowę hali produkcyjnej
W kredycie inwestycyjnym znaczne udogodnienie stanowi możliwość jego otrzymania niezależnie od dziedziny, w której działa przedsiębiorstwo, a także od celu, na jaki przeznaczone zostaną otrzymane środki, gdy mowa o rozwoju firmy. Inwestycją może więc być budowa nieruchomości, do których należą również hale produkcyjne. Wystarczy uwiarygodnić prorozwojową wartość takiej inwestycji.
Od lat pomagam przedsiębiorcom we wszystkich kwestiach związanych ze współpracą z bankami jako doradca finansowy dla firm. Jeżeli planujecie Państwo budowę hali produkcyjnej, zapraszam do kontaktu.