Kupno pierwszego mieszkania jest wspaniałą, lecz skomplikowaną procedurą. Cena nie jest wszystkim, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze idealnego miejsca. Pytania takie jak: czy wybrać rynek pierwotny, czy wtórny, jakiego dewelopera wybrać, gdzie warto kupić mieszkanie, są bardzo ważne, przed rozpoczęciem poszukiwań. Rozwój sektora nieruchomości jest pełen pułapek – a wiele z nich może być kosztownych. Dlatego potrzebujesz formy ubezpieczenia, które zapewni Ci spokój ducha i bezpieczeństwo finansowe.
Stan deweloperski – co to?
Stan deweloperski mieszkania nie jest jednoznacznym określeniem i jest szczegółowo omawiany w umowie zawieranej z deweloperem. Takie oświadczenie wiąże inwestora do przekazania lokalu w dokładnie takim stanie, w jakim zobowiązał się w umowie. Każda nieprawidłowość daje prawo do ubiegania się o odszkodowanie lub wymuszenie dokończenia prac przez dewelopera. Stan deweloperski odnosi się zarówno do stanu surowego, stanu surowego z położonymi podłogami, jak również stanu surowego z położonymi podłogami oraz zamontowanymi oknami i drzwiami.
Gwarancja na mieszkanie rynek pierwotny
Obecnie każdy deweloper wykupuje ubezpieczenie budynków, które wznosi. Daje to pewną ochroną podczas trwania prac budowlanych, jak i po ich zakończeniu. Polisa ta wygasa w momencie odbioru mieszkania przez nowego właściciela poprzez podpisany akt notarialny. Każdy właściciel może wtedy wykupić własną polisę mieszkaniową, którego przedmiotem jest mieszkanie w stanie deweloperskim. Lokal w stanie deweloperskim nie jest gotowy do zamieszkania poprzez brak odpowiednich zezwoleń lub ze względów technicznych. W gestii właściciela jest wykończenie mieszkania, remont i wyposażenie go. Ubezpieczenie mieszkania na rynku pierwotnym jest więc okresem przejściowym, kiedy możesz objąć lokal ochroną w razie wszelkich możliwych kosztownych wypadków.
Ubezpieczenie nieruchomości na rynku pierwotnym – po co?
Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim może być skomplikowane, ale warto podjąć ten wysiłek. Często mija sporo czasu od zakupu mieszkania w stanie deweloperskim, do zamieszkania w nim. Prace wykończeniowe mogą przynieść nieprzewidziane zdarzenia, które opóźniają datę wprowadzenia. Choć można z nią zaczekać, nie watro czekać z ubezpieczeniem mieszkania. W każdej chwili na terenie posiadłości mogą powstać poważne uszkodzenia spowodowane zalaniem, działalnością wilgoci, czy osadzaniem się budynku. Wtedy z pomocą przychodzi gwarancja dewelopera. Ubezpieczenie deweloperskie chroni ubezpieczonego przed uszkodzeniami lub zniszczeniami mieszkania, które powstały nie z jego winy. Chociaż nie jest ono obowiązkowe, jest wysoce zalecane. Bez ubezpieczenia osoby fizyczne są odpowiedzialne za płacenie za naprawy lub wymianę z własnej kieszeni, co często jest bardzo kosztowne. Dodatkowo ubezpieczenie nieruchomości zapewnia spokój umysłu, gwarantując ochronę w razie wszelkich wypadków. Z tych powodów, ubezpieczenie nieruchomości na rynku pierwotnym jest postrzegane jako opłacalna inwestycja.
Kogo obowiązuje ustawa deweloperska?
Ustawa deweloperska weszła w życie w 2012 roku, wprowadzając regulacje gwarantujące bezpieczeństwo dla kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym. 1 lipca 2022 weszła w życie nowa ustawa deweloperska, która jest jeszcze korzystniejsza niż poprzednia obowiązująca przez 10 lat. Nowa ustawa nie oznacza jednak wprowadzenia jej do wszystkich inwestycji w trybie natychmiastowym. Reżim starej umowy będzie obowiązywał przez kolejne dwa lata.
Wcześniej brak przepisów skutkował dowolnością w sposobie zawierania umów, co dawało deweloperom dużą swobodę, a jednocześnie brak gwarancji i bezpieczeństwa dla kupujących. Ustawa deweloperska obowiązuje wszystkich deweloperów na rynku mieszkaniowym. Daje one bezpieczeństwo kupującym, którzy wpłacili deweloperowi na poczet kosztów budowy, który na przykład zbankrutował.
Jeśli interesują Cię konkretne informacje dotyczące ubezpieczenia nieruchomości na rynku pierwotnym, skontaktuj się z ŁukaszZimnoch.pl.