Dla wielu posiadanie domu jest częścią życiowego marzenia. Dla większości właścicieli domów w Polsce uzyskanie kredytu hipotecznego to tylko jeden z kroków do osiągnięcia celu. Jeśli zastanawiasz się nad posiadaniem domu i zastanawiasz się, jak zacząć, trafiłeś we właściwe miejsce. Zanim zagłębimy się w temat, porozmawiajmy o podstawach kredytu hipotecznego. Po pierwsze, co w ogóle oznacza słowo „hipoteka”?
Hipoteka co to?
Kredyt hipoteczny to najprościej mówiąc transakcja finansowa. Pewnego rodzaju obietnica, z oficjalną dokumentacją i przepisami prawnymi, że spłacisz duży dług, który pożyczyłeś w banku. Chociaż niektórzy twierdzą, że kredyt hipoteczny ma więcej wad niż zalet, pożyczka ta może umożliwić posiadanie wymarzonego domu tu i teraz. Posiadanie domu to jednak duże przedsięwzięcie. Dlatego najlepiej być przygotowanym i współpracować z zaufanym pożyczkodawcą. Istnieje wiele opcji dla pożyczkobiorców o niskich dochodach, a nawet osób kupujących wymarzone domy wyceniane w milionach. Kiedy zaczynasz poważnie myśleć o wzięciu kredytu hipotecznego, jedną z pierwszych rzeczy, o których musisz wiedzieć, są oprocentowanie.
Kredyt hipoteczny, to umowa między Tobą (kredytobiorcą) a bankiem (kredytodawcą hipotecznym) na zakup domu, czy mieszkania bez konieczności posiadania pełnej kwoty. Umowa ta daje kredytodawcom prawo do przejęcia nieruchomości, jeśli nie spełnisz warunków kredytu hipotecznego, najczęściej nie spłacając pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami.
Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?
Większość ludzi, kupujących domy i mieszkania, robi to z kredytem hipotecznym. Kredyt hipoteczny jest koniecznością, jeśli nie możesz opłacić całego kosztu domu z własnej kieszeni. Jednak nie każdy może otrzymać kredyt hipoteczny lub w takiej wysokości, jaka jest potrzebna. Wszystko zależy od wielkości kredytu, jego oprocentowania i co najważniejsze – Twojej zdolności kredytowej. Przed uzyskaniem kredytu to bank ocenia Twoją zdolność na podstawie Twoich zarobków, stażu pracy oraz wieku.
Kredyt hipoteczny hipoteka – oprocentowanie
Mówiąc najprościej, oprocentowanie kredytu hipotecznego to odsetki naliczane od kredytu hipotecznego. Oprocentowanie kredytów hipotecznych może być stałe przez cały okres spłacania kredytu, lub stale się zmieniać w zależności od warunków rynkowych. Warunki rynkowe obejmują takie rzeczy jak gospodarka, charakterystyka rynku mieszkaniowego oraz polityka monetarna. Jednak indywidualna kondycja finansowa wpłynie również na oprocentowanie pożyczki. Zrozumienie, co wpływa na stopy procentowe, jest trudne; jednak zrozumienie, jak stopy procentowe wpływają na Ciebie, jest znacznie prostsze.
Im niższe oprocentowanie, tym tańszy będzie Twój kredyt. Prawda jest taka, że jeśli masz silny profil finansowy, twój kredyt będzie cię kosztować mniej. Więc jeśli chcesz mieć niższą stawkę, powinieneś zwiększyć swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziesz w doskonałej sytuacji i staniesz się atrakcyjniejszym kredytobiorcą.
Jak działa kredyt hipoteczny?
Kiedy otrzymasz kredyt hipoteczny, pożyczkodawca daje ci określoną kwotę pieniędzy na zakup domu. Tym samym zgadzasz się spłacać kredyt – z odsetkami – przez okres kilkunastu, bądź kilkudziesięciu lat. Prawa kredytodawcy do Twojego domu trwają do momentu pełnej spłaty kredytu hipotecznego. Różnica między kredytem hipotecznym a innymi pożyczkami polega na tym, że jeśli nie spłacisz kredytu, Twój kredytodawca może sprzedać Twój dom, aby pokryć straty.
Odwrócony kredyt hipoteczny
Odwrotna hipoteka pozwala posiadaczowi domu, czy mieszkania na uwolnienie zgromadzonego majątku, zachowując jednocześnie prawa do korzystania z zamieszkiwanej nieruchomości. Tym samym trwale aktywo staje się płynnymi środkami pieniężnymi do wykorzystania przez osoby w wieku emerytalnym.
Co to jest hipoteka odwrócona?
Odwrócona hipoteka jest usługą finansową, pozwalającą na zmianę aktywa trwałego (nieruchomość mieszkaniowa) na płynne środki finansowe na potrzeby prywatnych świadczeń emerytalnych.
W Polsce istnieją dwa modele odwróconej hipoteki: model kredytowy, czyli odwrócony kredyt hipoteczny, oraz model sprzedażowy, inaczej zwany, rentą dożywotnią. Hipoteka odwrócona oferta banków jest zróżnicowana i uzależniona od indywidualnego przypadku. Płatność odwróconej hipoteki może być jednorazową wypłatą, bądź regularnymi wypłatami.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytu hipotecznego, dowiedzieć się, czy możesz go otrzymać, skontaktuj się z ŁukaszZimnoch.pl – doradcą pozyskującym finansowania inwestycyjne w postaci kredytów oraz zakup nieruchomości.