Jak uzyskać kredyt inwestycyjny?
Rzetelność przedsiębiorcy odnośnie przygotowania dokumentów do kredytu inwestycyjnego to sposób na skrócenie procedur bankowych. Kompletna dokumentacja z aktualnymi zaświadczeniami i zezwoleniami zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank. Konkurencyjność banków sprawia, że rodzajem zachęty do skorzystania z danej formy wsparcia finansowego są uproszczone procedury i mniej formalności, lecz zawsze należy spełnić niezbędne minimum. O podstawowych wytycznych przeczytacie Państwo w dzisiejszym artykule dotyczącym finansowania biznesu.
Kalkulator kredytu inwestycyjnego dla firm – ocena sytuacji finansowej i gospodarczej przedsiębiorcy
Dla banku udzielającego wsparcia finansowego znaczenie ma cel, na który przedsiębiorca chce przeznaczyć pozyskane środki. Specyfika omawianego tutaj kredytu polega na tym, że należy go przeznaczyć na inwestowanie w rozwój firmy i przedstawić to w biznesplanie, o którym nieco później. Drogą rozwoju może być natomiast szeroka gama działań biznesowych:
- zakup gruntów pod budowę obiektów biurowych, handlowych, produkcyjnych i innych, zależnie od specyfiki i branży danej działalności, a także wybudowanych już nieruchomości,
- kupno pojazdów, maszyn, oraz urządzeń (w tym również wcześniej leasingowanych), a także m.in. wyposażenia biura (sprzęt komputerowy, urządzenia dodatkowe oprogramowanie), wszelkie środki trwałe,
- inwestycja w środki nietrwałe, głównie licencje, patenty (udzielane są bez względu na dziedzinę techniki, jeżeli dane rozwiązanie ma poziom wynalazczy), potwierdzenie lub przeniesienie praw autorskich na firmę wnioskodawcy,
- uregulowanie dotychczasowych zobowiązań i zaległości względem innych banków, partnerów biznesowych, pozostałych wierzycieli, aby odzyskać płynność finansową, czyli zdolność spłacania zobowiązań ze środków stanowiących dochód netto firmy.
Jeżeli więc przedsiębiorca może udokumentować, że przeznaczeniem kredytu inwestycyjnego będzie rzeczywiste finansowanie działań mających na celu rozwój, udoskonalanie firmy, dynamizację poszczególnych działań, zwiększy szansę na otrzymanie takiego wsparcia.
Ważne: należy sprawdzić wymogi banku co do minimalnego okresu funkcjonowania firmy. Są dostępne opcje dla początkujących przedsiębiorców bez stażu, natomiast zwykle minimum to 6 miesięcy obecności na rynku. Często wymagany jest nawet 12-miesięczny okres prowadzenia działalności z możliwością zmniejszenia tego wymogu o połowę w przypadku przedstawicieli zawodów zaufania społecznego lub gdy firma od początku istnienia ma rachunek w danym banku.
Najważniejsze dokumenty do kredytu inwestycyjnego i ich znaczenie
Podstawą jest zawsze wniosek o przyznanie kredytu, lecz nie wystarczy on do uzyskania środków w wyższej kwocie, tak jak ma to miejsce przy produktach finansowych dostępnych „od ręki”, często także online, bez składania wniosków w tradycyjnej formie. Inaczej więc niż w przypadku pożyczek na niskie kwoty i krótki termin, kredyty inwestycyjne brane są zwykle w kwocie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy. Niesie to ze sobą konieczność uwiarygodnienia firmy oraz szczegółowego przedstawienia planowanych przedsięwzięć.
Dokumenty, które należy przedłożyć wraz z wnioskiem lub docelowo na życzenie przedstawiciela banku, to:
- deklaracje podatkowe za ubiegły rok;
- podsumowanie KPiR za dany okres, tabele amortyzacyjne/wydruk z systemu; dla spółki z o.o. jest to okazanie ksiąg handlowych na życzenie banku;
- ewidencja przychodów za ostatni rok oraz za okres bieżący, dodatkowo wykaz środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych;
- zaświadczenia z innych banków, jeżeli przedsiębiorca ma w nich zobowiązania finansowe;
- akt własności innej nieruchomości, zastaw rejestrowy, poręczenia cywilne, jeżeli mają one być dodatkowym zabezpieczeniem w formie zastawu (zastaw jest jednak opcjonalny, zazwyczaj wystarczy odpowiednio wysoki wkład własny);
- analiza finansowa przedsiębiorstwa – aspekt porównawczy, strukturalny oraz wskaźnikowy, czyli porównanie finansów firmy w poszczególnych okresach z uwzględnieniem inflacji, określenie procentowego udziału w aktywach majątku trwałego w poszczególnych latach oraz porównanie wskaźników osiąganych przez firmę do wskaźników firm konkurencyjnych w danym zakresie;
- biznesplan – stworzony przez doświadczonego doradcę biznesowego zawiera między innymi szczegółowy opis planowanej inwestycji, plan marketingowy, przedstawienie sytuacji ekonomicznej (z punktu widzenia społeczeństwa) i finansowej (czyli wydatki i przychody) przedsiębiorstwa; całość to zazwyczaj minimum kilkanaście stron, często około 50.
Jeżeli określone zestawienia pokazują, że należy poprawić kondycję finansową firmy, warto wstrzymać się ze składaniem wniosku i z pomocą doradcy finansowego dla firm wdrożyć poprawę zarządzania.
Dokumenty do kredytu inwestycyjnego dla firm i osób prywatnych, które bank pobierze samodzielnie
To udogodnienie cenione przez przedsiębiorców, pozwala oszczędzać czas i pieniądze (niektóre zaświadczenia wydawane są w urzędach odpłatnie):
- informacje z bazy CEiDG o wpisie przedsiębiorcy do tej ewidencji;
- zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i Urzędu Skarbowego;
- wpisy w KRD, RDN i BIK o niezaleganiu lub o zaległych wierzytelnościach.
Krótko odnośnie powyższych rejestrów – Krajowy Rejestr Dłużników różni się od Rejestru Dłużników Niewypłacalnych tym, że pierwszy podmiot jest biurem informacji gospodarczej, prowadzonym zazwyczaj w formie spółki akcyjnej, drugi natomiast działa na zasadach Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
W pełni jawną bazą podmiotów, z informatyzacją postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych ma być Krajowy Rejestr Zadłużonych, lecz mimo zapowiedzi nie został on jeszcze uruchomiony. Planowany termin uruchomienia to 01.12.2021 r.
Warto być na bieżąco z propozycjami dotyczącymi kredytów inwestycyjnych dla firm i przedsiębiorców
Produkty kredytowe dla firm dają szereg możliwości rozwijania przedsiębiorstwa w różnym zakresie. Inaczej niż w przypadku pożyczek na dowolny cel czy kredytu obrotowego na pokrycie bieżących zobowiązań, kredyt inwestycyjny udzielany jest na sfinansowanie konkretnej inwestycji, co z jednej strony stanowi ograniczenie, z drugiej natomiast może oznaczać korzystne warunki i liczne udogodnienia.
O tym, jakie dokładnie dokumenty będą potrzebne dla uzyskania danego wsparcia finansowego, mogę z Państwem porozmawiać w dogodnym dla Państwa terminie. Moja rola doradcy finansowego wychodzi znacznie poza standardowe działania – pomagam również w kwestiach związanych z dotacjami, dofinansowaniami.