Utrzymanie równowagi finansowej to wyzwanie dla współczesnych przedsiębiorców. W dobie kryzysu spowodowanego pandemią, część firm zmaga się z konsekwencjami zmniejszenia lub braku przychodu, czego skutkiem jest utrata płynności finansowej. Warto wiedzieć, jak poprawić płynność finansową z zastosowaniem praktycznych rozwiązań i zapobiec pogłębianiu problemów, a wszelkie wątpliwości omówić z doradcą biznesowym.
Rozsądne działania, szybkie rezultaty
W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz specyfiki branży, poszczególne strategie wdraża się w określony sposób. Istotne znaczenie ma główna przyczyna, która doprowadza firmę do utraty płynności finansowej. Mogą nią być kontrahenci spóźniający się z opłacaniem faktur, nieroztropnie zaplanowane wydatki budżetowe. Metody pozwalające poprawić konkurencyjność firmy, jej wizerunek oraz wiarygodność w kontekście finansów, przedstawiam poniżej.
- Właściwa weryfikacja kontrahentów – decydując się na współpracę ze znaczącym nabywcą usług czy produktów, należy sprawdzić jego wiarygodność.
- Sposobem na weryfikację nowego kontrahenta jest sprawdzenie jego danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wystarczy NIP, aby wiedzieć, czy dana firma istnieje.
- Dodatkową weryfikację można zlecić podmiotom oferującym wywiad gospodarczy, którego efektem będzie raport zawierający informacje uzupełniające, na przykład czy kontrahent nie ma długów i czy wywiązuje się z dotychczasowych zobowiązań finansowych.
- Jako dopełnienie, można przeczytać opinie w Internecie, lecz zawsze zwracając uwagę na to, czy wyglądają wiarygodnie, czy dodane są z kont nie wzbudzających zastrzeżeń. Pomocne będą również referencje, zamieszczane często przez firmy na ich oficjalnych stronach internetowych.
- Monitorowanie należności – wsparciem monitorowania należności są specjalne programy. Kontrolują one terminy płatności i powiadamiają kontrahentów o zbliżającym się upływie terminu.
- Ważne jest ponadto przypominanie o zaległych fakturach do opłacenia. W sytuacjach, kiedy kolejne wysyłanie przypomnień okazuje się nieskuteczne, warto skorzystać z aplikacji windykacyjnych, oferowanych przez firmy świadczące usługi windykacji.
- Rozwiązaniem wygodnym i długofalowym jest faktoring, o którym kilkukrotnie wspominałem wcześniej na moim blogu. Należność z tytułu wystawionych faktur wpływa wtedy od faktora, czyli usługodawcy, który odpłatnie przejmuje kwestię kontaktów z dłużnikami.
- Wystawianie faktur na różnych etapach świadczenia usługi – jeżeli dana współpraca jest wieloetapowa, sprawdza się system rozłożonych płatności, obejmujący:
- przedpłatę,
- płatność po każdym z etapów usługi,
- płatność po zakończeniu usługi.
- Monitorowanie przychodów i kosztów, odzyskiwanie VAT – zwłaszcza gdy koszty eksploatacyjne, koszty magazynowania towarów czy koszty wynajmu powierzchni biurowych są niewspółmierne do przychodu.
- Weryfikacja kwestii finansowych firmy jest procesem złożonym i czasochłonnym, lecz warto zainwestować w profesjonalną pomoc, aby zobaczyć realne efekty.
- Jednym z powszechnych modeli działania jest zwrócenie się do Urzędu Skarbowego, gdy Państwa firma nie otrzymała należności za wykonaną usługę lub sprzedaż mimo upływu 90 dni od terminu płatności na fakturze. To sposób na odzyskanie zapłaconego podatku VAT (tzw. ulga na złe długi, zgodnie z art. 89a Ustawy o podatku VAT).
Im większa liczba kontrahentów, tym wyższy priorytet powinno mieć dbanie o stałą kontrolę płatności.
Banki również wiedzą, jak poprawić płynność finansową firmy
Szereg rozwiązań na czasowy brak wpływów lub inne problemy finansowe przy jednoczesnej zdolności kredytowej, oferują banki uniwersalne (świadczą wszystkie usługi) oraz banki wyspecjalizowane (hipoteczne, inwestycyjne, etc.). Atrakcyjne oprocentowanie oraz odroczone płatności mają realne przełożenie na poprawę płynności finansowej firm.
Poza tradycyjnym kredytem, warto wziąć pod uwagę również leasing. Nowe wyposażenie do firmy, możliwość uzupełnienia braków w maszynach i urządzeniach niezbędnych do wykonywania prac, a także dopełnienie służbowej floty określonymi pojazdami, jest często warunkiem zwiększenia przychodów przedsiębiorstwa. System spłat dostosowany do możliwości finansowych należy negocjować przed podpisaniem umowy. Gdy umowa leasingu dobiega końca, jej przedmiot – zależnie od warunków – przechodzi na własność leasingobiorcy, może być wykupiony w atrakcyjnej cenie lub jest zwracany leasingodawcy.
Należy pamiętać przy powyższym, że kredytów mogą udzielać jedynie banki i nie należy mylić kredytu z pożyczką. Odnośnie leasingów natomiast warto zawsze poznać formę prawną leasingodawcy, zwłaszcza w przypadku spółek z o.o. z minimalnym doświadczeniem, nie prowadzących wcześniej działalności leasingowej. O wiarygodnych usługodawców warto zapytać doradcę finansowego.
Dopływ środków w ramach współpracy z inwestorem
Inwestor wnosi zasoby finansowe, które pozwalają poprawić płynność finansową firmy w kontekście danego projektu z solidnie przygotowanym biznesplanem. To propozycja godna zrealizowania, gdy dana inwestycja ma potencjał, trafia w rzeczywiste potrzeby rynku, można oszacować jej rentowność na podstawie aktualnych ekspertyz i analiz.
Wartością dodaną współpracy z inwestorem są zazwyczaj nowe koncepcje rozwoju, sprawdzone metody automatyzacji obsługi finansów firmy, często również baza klientów, jeżeli inwestor działa w tej samej lub pokrewnej branży.
Płynność finansowa a przyszłość przedsiębiorstwa
Zastanawiając się nad tym, jak poprawić płynność finansową własnej firmy, należy obserwować rynkowe prognozy oraz tendencje, zwłaszcza gdy celem jest dotarcie do nowych odbiorców. Rynki zmieniają się dynamicznie, dostosowanie się do tych zmian wymaga często konsultacji z doradcą finansowym dla firm. O tym, jak poprawić płynność finansową firmy, warto wiedzieć jak najwcześniej, aby zareagować odpowiednio szybko w nieplanowanych sytuacjach.
Specjalizuję się w kwestiach dotyczących finansowania biznesu, z chęcią pomogę również Państwu. Zachęcam też do regularnych odwiedzin na blogu.