Aby otrzymać kredyt, przedsiębiorstwa wykazują zdolność kredytową, czyli potencjał w kwestii terminowego spłacania zaciągniętego zobowiązania, a także odsetek i kosztów związanych z takim zobowiązaniem. W poniższym artykule odpowiem na pytanie, jak liczona jest zdolność kredytowa firmy oraz co zrobić, aby zwiększyć szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji banku.
Finanse przedsiębiorstwa do wnikliwej analizy
Analiza aktywów trwałych i obrotowych oraz stabilności przedsiębiorstwa prowadzi do oceny zdolności kredytowej, lecz warto zaznaczyć, że nie istnieje jeden uniwersalny sposób jej wyliczania. Zależnie od konkretnej instytucji finansowej, a w szczególności od akceptowalnego przez bank poziomu ryzyka podczas udzielania kredytu, metodologie procesu weryfikacji wiarygodności finansowej mogą różnić się między sobą. Jeżeli więc dany bank odmówi udzielenia kredytu, należy złożyć wniosek w innym lub w kilku innych bankach.
Gdy jednak z przyczyn obiektywnych sytuacja przedsiębiorstwa budzi zastrzeżenia, należy wdrożyć szereg niezbędnych działań – często długofalowych. Co zatem wpływa pozytywnie na wiarygodność przedsiębiorstwa w obliczu spłacania przyszłych zobowiązań względem banku?
Główne wytyczne współczesnych banków komercyjnych
Banki dokonujące oceny omawianego tutaj wskaźnika, biorą pod uwagę poniższe czynniki.
1. Dotychczasowe działanie przedsiębiorstwa na rynku – wiele banków udziela kredytów przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność minimum rok, niektóre instytucje finansowe wymagają dłuższego funkcjonowania, lecz są też takie, które wydają decyzje pozytywne nowo powstałym firmom. Formalnym poświadczeniem daty zawiązania działalności jest wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
2. Obroty na rachunku firmowym – wysokie obroty, a przede wszystkim regularne wpływy przekładają się na końcowy wynik obliczeń zdolności finansowej, zbyt niskie obroty stanowią natomiast czynnik negatywny. W związku z tym w poszczególnych sytuacjach warto wstrzymać się ze składaniem wniosku i przez kilka lub kilkanaście miesięcy dbać o saldo biznesowego rachunku bankowego (czyli z uwzględnieniem transakcji nierozliczonych na dany moment), zrezygnować z debetów, a tym samym zapobiegać okolicznościom, w których mogłoby powstać minusowe saldo konta.
3. Model rozliczania podatków – progresywna lub liniowa stawka podatkowa przy wysokich kosztach prowadzenia działalności gospodarczej nie sprzyja z punktu widzenia banku pozytywnej ocenie zdolności kredytowej. Zdecydowanie korzystniejszą opcją dla przedsiębiorców ubiegających się o kredyt jest rozliczanie się w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czyli płacenie podatku od przychodu bez możliwości pomniejszania podatku o koszty jego uzyskania.
Ważne: w myśl Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z ryczałtu jako formy rozliczeń nie można korzystać między innymi prowadząc aptekę, kupując/sprzedając wartości dewizowe czy na przykład po przekształceniu jednoosobowej działalności w działalność prowadzoną w formie spółki ze współmałżonkiem.
4. Dochody i przychody przedsiębiorstwa – poza wyciągami z kont firmowych w innych bankach z ostatnich 3, 6 miesięcy lub dłuższego okresu wstecz, bank rozpatrujący wniosek może zażądać przedłożenia:
- deklaracji PIT, czyli zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w poprzednim roku podatkowym czy zeznania PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za poprzedni rok;
- deklaracji CIT, na przykład CIT-8, czyli zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez płatnika podatku dochodowego od osób prawnych za miniony rok;
- zaświadczenia z właściwego Urząd Skarbowego o niezaleganiu przedsiębiorstwa w kwestii podatków;
- zaświadczenia z ZUS, że dane przedsiębiorstwo uregulowało wszelkie zobowiązania wobec tej instytucji.
Aby uniknąć sytuacji, w której bank odmówi udzielenia wsparcia finansowego, warto skorzystać z pomocy doradcy biznesowego i zainwestować w profesjonalne przygotowanie dokumentacji, biznesplanu, wniosków. Współpracujący z Państwem specjalista w oparciu o znajomość sektora bankowego zadba o solidne przygotowanie przedsiębiorstwa do każdego etapu wnioskowania o udzielenie kredytu, takiego jak ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.
Wskaźnik płynności bieżącej i analiza płynności kredytowej
Metody oceny wiarygodności przedsiębiorców składających wnioski w banku opierają się również na wskaźnikach określających zdolność do zdobycia przez firmę gotówki na spłatę bieżących zobowiązań oraz na raporcie kredytowym, uwzględniającym region działania firmy, czynniki ekonomiczne z nim związane oraz konkretny sektor. Te wskaźniki to:
- CR (Current Ratio), który informuje o tym, w jakim stopniu firma jest wstanie pokryć bieżące zobowiązania aktywami obrotowymi, czyli takimi które jest w stanie stosunkowo szybko zamienić na gotówkę; większe szanse na otrzymanie decyzji pozytywnej to wartość oscylująca w granicach 1,2 – 2; niższa wartość wskazuje, że przedsiębiorca może mieć w przyszłości trudności ze spłaceniem zobowiązań w banku;
- QR (Quick Ratio) – wskaźnik informuje o tym w jakim stopniu firma może pokryć bieżące zobowiązania najpłynniejszymi aktywami obrotowymi, czyli aktywami obrotowymi bez uwzględnienia zapasów i rozliczeń międzyokresowych; wartość ta powinna wynosić 1 – 1,2.
Miarodajnym kryterium jest także wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA, który należy rozumieć jako wskaźniki struktury kapitału i wypłacalności. Wartość tego wskaźnika daje informację o tym, jak szybko przedsiębiorca spłaciłby całość zadłużenia wyłącznie z zysków operacyjnych, czyli zysków równych przychodom po odjęciu wszystkich poniesionych kosztów. Ta wartość powinna wynosić od 3 do 6 i tak jak w przypadku CR, to bank ostatecznie decyduje, czy prognozy dla danego przedsiębiorstwa są wystarczające, aby mogły być podstawą do udzielenia wsparcia finansowego.
Informacje dodatkowe dotyczące przedsiębiorcy, branży, sytuacji na rynku
Dodatkowym czynnikiem związanym z wiarygodnością działalności, jest branża, w której działa przedsiębiorca. Banki tworzą oraz aktualizują listy branż obarczonych mniejszym lub większym ryzykiem biznesowym. To istotny argument, rzutujący na warunki zawarte w umowie kredytowej, możliwość negocjowania tych warunków oraz ich dostosowania do możliwości finansowych przedsiębiorstwa.
Znaczenie ma też sytuacja krajowa, europejska czy globalna, chociażby obecne restrykcje związane z COVID-19, które mają realny wpływ na rynkowe tendencje. Dla części przedsiębiorców nie wiąże się to jednak ze zmniejszeniem przychodów, liczne przedsiębiorstwa notują wzrost zawieranych transakcji. Zdolność kredytowa może więc zależeć również od tak niewymiernych aspektów.
Równie ważnym czynnikiem w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej czy spółki jawnej jest wiek, stan cywilny oraz liczba osób w rodzinie właścicieli/wspólników składających wniosek. Determinuje to obciążenia prywatne w postaci bieżących kosztów utrzymania, pokazuje wiarygodność finansową w kontekście zdolności utrzymania określonego poziomu życia bez nadwerężania zasobów finansowych firmy. Jest też argumentem na okoliczność ewentualnej windykacji.
Dane osobowe nie mają natomiast znaczenia, gdy wnioskodawcą jest spółka kapitałowa. Tutaj wspólnicy nie ręczą majątkiem prywatnym.
Mnogość poszczególnych zagadnień oraz ich złożona struktura zależna od konkretnych banków to obszar, w którym wsparcie doradcy biznesowego będzie realną, nieodzowną pomocą.
Skuteczne działania dla wiarygodności finansowej firmy
Współpraca z doradcą biznesowym jest rozsądnym rozwiązaniem, gdy należy wdrożyć działania mające na celu poprawę kondycji finansowej, zwiększenie zasobów aktywów trwałych oraz obrotowych oraz gdy trzeba przygotować i zabezpieczyć odpowiednio wysoką kwotę wkładu własnego. Poszczególne rozwiązania mogą być zależne także od rodzaju kredytu, na przykład jedną ze strategii wnioskowania o kredyt deweloperski stanowi założenie spółki celowej na czas zrealizowania konkretnej inwestycji budowlanej.
Jako doradca finansowy dla firm, od 8 lat doradzam Klientom w kwestiach związanych z kredytami. Wyjaśnię Ci bez problemu jak liczona jest zdolność kredytowa. Zapraszam do kontaktu, jako doradca biznesowy z przyjemnością wskażę Państwu istotne zagadnienia dotyczące liczenia zdolności kredytowej i przedstawię realne możliwości otrzymania wybranego kredytu.