O tym, że warto współpracować z doradcą finansowym dla firm wiedzą właściciele mniejszych i większych przedsiębiorstw. Często nie wystarczy własny dział księgowy, aby planować długofalowe działania dotyczące rozwoju, inwestycji, wdrażania określonych strategii. Dla zrównoważonego rozwoju, zmniejszenia ryzyka kryzysów oraz dla pewności, że zakres informacji, na którym bazuje właściciel firmy, jest wystarczający do podejmowania kluczowych decyzji, warto współpracować z ekspertem do spraw finansowania.
Jakie cechy specjalisty mają znaczenie
O tym, że usługodawca jest ekspertem posiadającym kompleksową wiedzę o rynkach, prowadzeniu przedsiębiorstw, pozyskiwaniu dofinansowań i dotacji, świadczy jego doświadczenie oraz kwalifikacje. Aktywność w kwestii poszerzania i aktualizowania wiedzy branżowej jest równie ważna – pozwala na praktyczne zastosowanie informacji o zmianach w normach i prawie, być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami ze świata finansów, ekonomii, bankowości. Taki specjalista opierając się na szerokiej wiedzy, może zaproponować rozwiązania optymalnie dobrane do bieżących potrzeb oraz planów na przyszłość danego przedsiębiorstwa.
Jak szeroka jest gama kompetencji? W zależności od specjalizacji, ekspert ds. finansowania firm prowadzi w ramach współpracy z przedsiębiorcą wszechstronne działania:
- analizuje sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa i szuka rozwiązań na jej poprawę – rzetelna, obiektywna analiza jest gwarancją przedstawienia miarodajnych wniosków, wskazania wszelkich nieścisłości w kwestiach należności, wierzytelności, obciążeń oraz pozostałych zagadnień związanych stricte z kosztami i wydatkami;
- optymalizuje procesy biznesowe – finansowanie biznesu należy opierać na procesach/metodach, które stanowią serię powiązanych ze sobą działań dla rozwiązania poszczególnych problemów z obszaru zarządzania firmą, zaopatrzenia, działań marketingowych, księgowości, rekrutacji;
- doradza w kwestiach doboru najlepszej opcji kredytowania, leasingu i faktoringu – przykładem jest negocjowanie warunków współpracy z bankami oraz instytucjami udzielającymi pożyczek, a z działań bardziej zaawansowanych również całościowe procesy restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstwa;
- obsługuje kwestie formalne dotyczące kredytów, dotacji, pożyczek – dotyczy to nie tylko przygotowywania i opracowywania dokumentacji kredytowej, lecz również tworzenia biznesplanów na potrzeby kredytów inwestycyjnych i innych, gromadzenia informacji dotyczących poszczególnych opcji, szukania optymalnych rozwiązań;
- doradza, w co warto zainwestować – gdy sytuacja firmy jest stabilna i notowane są nadwyżki na rachunku bieżącym, rozsądne inwestowanie takich środków pozwala poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, zabezpieczyć w określonym stopniu jego przyszłość, pomnażać środki w sposób zrównoważony;
- doradza w wyborze optymalnej obsługi kont bankowych – coroczne rankingi kont firmowych pojawiające się na portalach biznesowych stanowią jedynie zarys całości oferowanej przez poszczególne banki; doradca biznesowy przeprowadza szczegółową analizę warunków, negocjuje z bankami w imieniu przedsiębiorcy;
- wskazuje możliwości oszczędzania, redukcji kosztów – świadome gospodarowanie zasobami rozpocząć się może do terminowego spłacania wierzytelności, aby zminimalizować ryzyko dodatkowych obciążeń za przekroczenie terminów; warto rozważyć także outsourcing poszczególnych zadań, zdecydować się na korzystne bartery.
Przykładem outsourcingu jest również korzystanie z usług doradcy finansowego dla firm. Bez tworzenia dodatkowego etatu i bez potrzeby wygospodarowania dodatkowego stanowiska pracy czy osobnego gabinetu, zyskujecie Państwo realne wsparcie specjalistyczne we wszystkich kwestiach dotyczących zarządzania biznesem.
Fachowe działania dostosowane do potrzeb i prognoz
W praktyce wiele procesów związanych z działalnością firmy wiąże się z kapitałem czy budżetowaniem, dlatego istotne jest poznanie potrzeb oraz zasad działania danej jednostki organizacyjnej przez eksperta do spraw finansów.
Decyzja o nawiązaniu współpracy z doradcą finansowym dla firm zapada często w sytuacji, gdy niemożliwe lub zbyt czasochłonne staje się samodzielne rozwiązanie poszczególnych problemów. Jedną z takich sytuacji jest tzw. luka finansowa, czyli różnica pomiędzy aktywami niezbędnymi do zagwarantowania wymaganych poziomów sprzedaży a źródłami finansowania w obrębie działania przedsiębiorstwa (w tym również ze spłacanych aktualnie kredytów). Konieczne jest wtedy znalezienie nowych źródeł dochodu dla zwiększenia zysków lub zmniejszenie zapotrzebowania na wzrost aktywów. Kluczową kwestią pozostaje dobór metod, sukcesywne ich wdrażanie oraz kontrola nad poszczególnymi procesami, co również należy powierzyć specjaliście.
Zalety współpracy z doradcą z zakresu finansów
Doradztwo eksperta specjalizującego się w finansach firmowych należy rozważać w kategoriach inwestycji, ponieważ współpraca taka to:
- propozycje optymalnych form finansowania Państwa działalności:
- informacje o najkorzystniejszych formach kredytowania, leasingu, fakturowania;
- wskazanie na podstawie aktualnej sytuacji, które instytucje finansowe będą najlepszym partnerem do współpracy;
- oparte na dokładnych analizach ekonomicznych porady dotyczące inwestycji lub pomnażania oszczędności:
- wsparcie w zakresie poznawania prognoz rynkowych, aby oszacować optymalny czas na wnioskowanie o kredyty, pożyczki, dotacje i inne dofinansowania;
- ukierunkowanie zarządzania kapitałem obrotowym netto (operacyjne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa);
- ekspertyzy finansowe stanowiące podstawę do decydowania o dalszych działaniach, jakie powinna podjąć firma dla dynamicznego, a jednocześnie zrównoważonego rozwoju.
Przedsiębiorca może się wtedy skoncentrować na zarządzaniu, natomiast doradca finansowy dla firm buduje rodzaj bazy informacji o finansach przedsiębiorstwa. Mając dostęp do takiej bazy, macie Państwo solidne podstawy do podejmowania trafnych decyzji biznesowych.
Koszty usług doradczych
Usługi doradcze dopasowywane są do potrzeb przedsiębiorstwa, wycena współpracy odbywa się po analizie stanu faktycznego środków i zasobów danej firmy w kontekście działań, jakie należy wdrożyć dla poprawy aktualnej sytuacji. Niezależnie od metody wyceny usług czy konkretnego modelu rozliczeniowego, możliwe jest dostosowanie spektrum działań do możliwości finansowych przedsiębiorcy.
Warto na kwestię odpłatności spojrzeć również w kontekście zakładanego zwiększenia przychodów przedsiębiorstwa wskutek wszelkich działań naprawczych, inwestycyjnych, restrukturyzacyjnych. Możliwość zwiększenia kapitału zakładowego to opcja, dzięki której pozyskane mogą być środki na opłacenie wszelkich działań usługodawców zewnętrznych, w tym również eksperta ds. finansowania przedsiębiorstw.
Rozwój, pewność, pełna gama korzyści
Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, branży, zakresu usług, doradca finansowy dla firm pomaga rozwiązywać wieloletnie oraz bieżące problemy dotyczące zobowiązań finansowych, pozyskiwania środków, optymalizacji procesów dotyczących współpracy przedsiębiorców z partnerami biznesowymi.
O zainteresowaniu tą formą pomocy świadczy również stale zwiększające się grono moich Klientów, których wspieram zarówno w ramach długoterminowych działań, jak też przy konkretnych inwestycjach.
Zachęcam do kontaktu – porozmawiajmy o możliwościach rozwoju Państwa przedsiębiorstwa.